*

Dačo o LED svietidlách

*

Keďže som sa v poslednom čase dosť zdržoval v podzemí, potreboval som nejaký spoľahlivý zdroj svetla. Najjednoduhšie riešenie je použiť obyčajnú batreku do ruky. Tá má však dosť nevýhod, treba ju držať v ruke, zle odoláva vlhkosti, obyčajne je dosť citlivá na náraz, alebo pád. Ani doba svietenia často nepostačuje. Druhou hojne používanou alternatívou(pre baníkov a speleológov) je NIFKA (jednu môžete vidieť tu). Je to elektrický akumulátor ťažký asi 2,5kg a na hrubom kábli je k nemu pripevnená parabola s vypínačom a žiarovkou s dvoma vláknami. Vydrží svietiť maximálne 48 hodín s vláknom s menším výkonom. Medzi najväčšie nevýhody by som zaradil cenu akumulátora, jeho hmotnosť a fakt, že sa používaju pomerne veľké prúdy a malé napätia, takže hociaký zaoxidovaný kontakt (spinač, pripojenie káblov, žiarovka) dokaže poriadne ubrať z jasu žiarovky. O akumulátory je treba sa starať (dolievať elektrolyt...). Výhodou je dlhá doba svietenia (akumulátor musí byť v poriadku), robustnosť a vodoodolnosť. Karbidová lampa je tiež jedna možnosť (z istého hľadiska možno najlepšia). Svieti veľmi jasným plameňom a pri hmotnosti cca 0,5kg vydrží svietiť asi 12 hodín. Jas plameňa karbidky je porovnateľný s jasom 40-60Wattovej žiarovky! Nevýhodou je cena lampy (okolo 5000SK) a nutnosť "babrať sa " s karbidovým vápnom pri dohorení karbidu. Ďalšou nevýhodou je možnosť popálenia sa a v prípade prítomnosti banského plynu aj celkom slušne vybuchnúť!

Najmodernejší spôsob svietenia je použitie vysokosvietivých LED (Light Emitting Diode). Ich najväčšou výhodou je vyššia účinnosť premeny elektrickej energie na svetlo ako u obyčajnej či halogénovej žiarovke. LED sú odolné voči nárazu, takže sa nerozbijú pri páde ako napríklad žiarovka (ak to však prežije plastová krabička do ktorej sa monujú). Suverénne najväčšia výhoda je v ich malej hmotosti. Čelové batreky s 3 až 10 LED vážia zhruba 50-150g (jedna horalka má 50g) aj s baterkami. Obyčajne sa používajú  mikrotužkové baterky (AAA). Nevýhodou je, že LED sú citlivé na úbytok napätia, teda, že sa im nechce svietiť ak napätie klesne pod cca 3,5-4V. Preto je nevhodné používať NiCd, NiMH akumulátory ktoré majú iba 3,8V (3 kusy ktoré sa zmesta do tela batreky). To sa ale dá 'obabrať' tak, že si k batreke pripojíte káblik a do drihej krabičky si namontujete 4x AA NiMH, alebo NiCd akumulátory. Ďalšou nevýhodou je farba svetla, ktorá je mierne namodralá a fakt, že teleso osvetľujú plochejším svetlom ako je človek zvyknutý so žiarovkou.

 

Aby som sa presvedčil koľko vydrží svietiť LED čelová lampa, tak som urobil malý experiment. Kúpil som si najlacnejšie mikrotužkvé baterky (AAA) po 7SK/kus aké som v ten deň dostal v obchode. Najlacnejše a teda snáď aj najhoršie batreky som použil preto, aby som dostal odhad v najhoršom prípade. Potom som batreku (Petlz Tikka Plus 4LED) umiestnil vo fotokomore na stojan a zapol ju. Osvetlenie som meral pomocou fotoaparátu Soligor (bez objektívu s TTL) vo vzdialenosti asi 2,5m od lampy. Keďže som nemohol merať priamo osvetlenie v luxoch, tak som na porovnanie použil ešte halogénový lampáš (1,2W) s parabolou a bez nej. Potom som už relatívne osvetlenie meral v asi hodinových intervaloch. Počas merania som raz prerušil svietenie na 5,5hodiny, lebo som išiel spať. Potom som pokračoval v meraní. Na grafoch to vidno ako skok(a prerušenie čiary). Meranie po 22 hodinách svietenia som skončil, lebo sa mi už jednoducho nechcelo pokračovať a ničiť fotoaparát. Ešte poznámka o tom, že v noci som použil baterku (po 22 hodinovom svietení) na presun po mierne náročnom teréne (rozbitý betón,rozkopaná hlina, tráva) a svetlo bolo dostatočné naň, ale na pohodlné videnie sa už žiadalo trocha viac svetla.

 

Tu je graf aby si každý mohol urobiť obraz o svetelných pomeroch. Spodný graf je pre tých čo poznajú pojem magnitúda (a teda aj Weber-Fechnerov psychosomatický zákon alebo aspoň jeho podobu pre svetlo, Pogsonovu rovnicu).

*

"Reklama" na KARBIDKU

*

DOMOV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*