WX Satelity

*

 

Čo to WX satelity sú? Všeobecne sa tým myslí ľubovoľný meteorologický satelit (družica), ktorý obieha okolo Zeme. Na zábery z meteorologických družíc sme si zvykli z obrazoviek našich TV, ale teraz ich skôr najdeme na obrazovkách našich PC...

Meteorologické družice je možné rozdeliť podľa rôznych hľadísk na rôzne skupiny. Nás však zatiaľ bude zaujímať delenie podľa dráhy na:1. Geostacionárne družice - sú tie, ktorých doba obehu je presne jeden deň a teda kým družica obehne jednu otočku, Zem sa pod ňou otočí tiež práve jeden raz a družica teda zdanlivo visí nad jedným miestom, 2. ostatné - to sú tie, ktoré obiehajú Zem po inej dráhe ako je geostacionárna.

Možnosť zachytiť a získať vlastný obrázok z družice je podstatne závislá na type dráhy. Geostacionárne druzice slúžia v prvom rade pre predpovede počasia pre profesionálov. Na ich záberoch sa zjavuje celá pologuľa na ktorú má družica výhľad. Čo sa týka techniky zachytenia obrazu tak je potrebná parabolická anténa, anténny predzosilňovač, prijímač a PC na spracovanie signálu.

Celý obraz geostacionárnej družice Meteosat 7 sa skladá z deviatich menších obrázkov.Niektoré z nich tak ako sa mi ich podarilo zachytiť sú na nasledujúcom obrázku.

Na nešťastie verejne prístupný formát dát tzv. WEFAX sa prestal vysielať niekedy v júni 2006, takže družice Meteosat sú pre širokú verejnosť už nedostupné.

Ďalej sa teda budem zaoberať družicami ktoré, nie sú geostacionárne a ktoré vysielajú údaje vo formáte APT (Automatic Picture Transmission). Ide o družice NOAA 12,15,17,18, Resurs, Okean, Sich a možno niektoré ďalšie. Mne sa však podarilo zatiaľ prijať obrázky len z družíc NOAA. Popis tohoto formátu dát je napríklad na tejto stránke, ale určite najdete aj mnoho ďalších

Na prijímanie signálov z družíc NOAA je potrebné nejaké to vybavenie. V prvom rade je nutné zachytiť elektromagnetický signál z družice a na to potrebujeme vhodnú anténu. Do úvahy prichádza niekoľko typov antén. Tie najvhodnejšie sú asi:

* QFH = Quadrifilar Helix Antenna

* Turnstile antenna + údaje o prijímači

prípadne nejká GP anténa ako je vertikálny dipól , alebo discone,

ale treba povedať, že posledné dve sú iba náhradné riešenie.

Na zosilnenie signálu je vhodné použiť anténny predzosilňovač. Takto zachytený a zosilnený signál treba priviesť do prijímača (rádia). Medzi vhodné prijímače patria 1.prijímače určené na príjem APT signálov 2.rádioscanney.

Samozrejme najvhodnejšie sú tie prvé, ale ak máte rádioscanner ktorý je schopný pracovať v oblasti 137MHz , má moduláciu FM a šírku kanála (filtra) 30-50kHz a možnosť audiovýstupu cez konektor, tak ho môžete použiť. Ja osobne používam Icom PCR-1000 a výsledky sú dobré.

Na spracovanie signálu je potrebné ešte prepojiť audio výstup z rádioprijímača so zvukovou kartou nejakého počítača na ktorom dekódujeme obraz prijatý z družice. Na teneto účel je možné použiť rôzny software, ale mne sa osvedčil WxToIMG, ktorý si tu môžete stiahnuť zadarmo.

 

Toto sú moje antény, ktoré používam aj na prijímanie NOAA družíc. Tieto antény mám umiestnené na povale, čo je z hľadiska úrovne signálu nevýhodné, ale zase namusia byť uzemnené a netrpia vplyvmi počasia.

Na záver ešte zopár obrázkov ktoré som zachytil počas niekoľkých uplynulých rokov.

*

 

* DOMOV*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

*